Kayland M11+ Dağcı Botu İncelemesi

Kayland ülkemizde aslında pek bilinmiyor, ancak İtalyan menşeli bu firma kaliteli botlar üretiyor.

kayland bot

Öncelikle botun üzerinde full çarşak bandı var, bu da botun yüzeyi  için aktif koruma sağlamakta. Üstünde bir çok teknoloji kullanılmış, bu durum botun tabanından tutunda tümleşik tozluğuna varıyor. Taban vibram otomatik krampon uyumlu ve 4 çarpı 4 bir taban. Otomatik, yarı otomatik ve bağlamalı krampon bota rahatça oturuyor. Bu botta gore-tex yerine event su geçirmezlik (event membran) teknolojisi kullanılmış. Aşağıdaki video’da gore-tex ile event teknolojisinin karşılaştırılması yapılıyor farkı rahatça anlayabilirsiniz.

Kayland Bot
Botun içine rahatça görebilirsiniz, ayrıca karanlıkda görülmesini kolaylaştıran tozluk üzerindeki reflektörler de iyi parlamış. 🙂

Botun içinde primaloft markasının yalıtım malzemesi kullanılmış.Bu da gayet iyi yalıtım sağlıyor.
Aşağıdaki linkte primaloft hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

http://www.primaloft.com/performance-fabrics

 

Kayland Bot
Çarşak koruması ve bütünleşik, kar veya su geçirmeyen tozluğu rahatça görülebilir.

Botun yanlarında bağcığın içinden geçtiği küçük bir aparat var, içinde dişli var ve eğer bağcığı çekip bırakırsanız bağcık gevşemiyor, dişli bağcığı sıkıştırarak bağcıkların çözülmesini engelliyor. Botun tabanı fazla kalın değil  ama bunun avantajını şöyle düşünün fazla ağırlıktan kurtuluyorsunuz, ayrıca bastığınız yeri daha iyi hissediyorsunuz. Vibram sert taban kolay kolay aşınmıyor.

Kar üstünü kapatmış olsa da botlar görülebilir.
Kar üstünü kapatmış olsa da botlar görülebilir.

Ben botu kısa bir süre önce önce İzmir Bozdağ’da denedim. Ayaklarımda kesinlikle üşüme olmadı. Hava sıcaklığı zirveye doğru -8 gibiydi. Rüzgar faktörünü de eklerseniz hissedilen ısı -15 seviyelerindeydi. Botu düzgün bağladınız zaman gayet rahat bir şekilde yürüyüşünüzü yapabiliyorsunuz. Tabi şunu unutmamak gerek bunlar ağır, sert botlar olduklarından dolayı daha önceden giyip alışmak gerek yoksa buz pateninden farkı yok. Üstündeki her teknoloji işlevini yerine getirdi. Zirve faaliyeti sonunda herhangi terleme, nemlenme yada üşüme yoktu gayet konforluydu hatta sıcacıktı ayaklarım. Kayland’ın pdf kataloğuna göre bu bot Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından da kullanılıyormuş. Kataloğu indirip inceleyebilirsiniz. Türkiye’de bu ayakkabıyla kışın bir kaç yer hariç çıkamayacağınız dağ yok diyebilirim. Önümüzdeki günlerde daha yüksek zirve faaliyetlerine gideceğim. Bot hakkında fikirlerim değişirse mutlaka bu yazıyı güncellerim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4
Kim Ne Demiş?

Ahmet

bir önceki botum kayland markaydı. Sağ tekinin vibramın yapıştığı eva malzeme çürüdüğü için tabanı attı. Oysa nem olayına dikkat etmiştim.

Çağatay Belgen

bu zannederim biraz da şans işi. üretim esnasında eksik malzeme vs olabilir. geçmiş olsun. peki ne oldu? iade ettiniz mi herhangi bir olumsuzluk yaşandı mı garanti sürecinde?

Ahmet

ürünü aldıktan 3 sene sonra sorun çıkarttı.dükkan kapanmışti. Belki de ürün rafta fazla beklemişti. Botun bağcık ve tabanını alıp çöpe attım.

Çağatay Belgen

Kayland Türkiye distribütörü Atlas Kamp. Keşke dükkan değil de Atlas ile konuyu görüşseydiniz. Kayseri’de vibram taban değişimi yapan bir atölye var. Bulabilirsem telefonunu vereyim, belki sizin botu hayata döndürebiliriz 😀