Husky Guzzle 70 Lt Sırt Çantası İnceleme

Fiyat-performans açısından bizlere en iyi ürünleri sunan firmalardan biri olan Husky’nin 70 lt’lik Guzzle modelini inceleyeğiz. Aslında Husky diyince akla çadırları ve uyku tulumları gelir.

Hem kaya tırmanışı yapan, hem de yüksek irtifa dağcılığı yapmaya çalışan birisi olarak; bu çanta tüm ihtiyaçlarımı görmekte. İlk olarak çanta  iyi bir kaliteyle üretilmiş, bunu tepe tepe kullanan üstüne çıkıp Husky Anapurna uyku tulumunu çantaya sıkıştıran birisi olarak söylüyorum. Şansım mıdır, iyi araştırmak mıdır ya da tecrübeli kişilerin yakasını bırakmamakdan mıdır bilemem, outdoor malzemelerimi aldıktan sonra genelde memnun kalırım ve bu çanta beni memnun eden malzemeler arasında ilk numarada diyebilirim. Çantanın kalitesi beni gerçekten şaşırtıyor.

Çantada çok çok sayıda perlon mevcut yani mat çadır veya herhangi başka bir şeyi sıkıştırmak için 7-8 tane en az perlon var. Altı, üstü, sağı, solu her tarafı perlon ki perlonun da olmadığı yerde üretici güzel bir özellik düşünmüş. Mesela çantanın üst kısmında diyelim ki kaçak katına çadır yada başka bir şey koydunuz diğer taraflarda dolu imdadınıza hemen çantanın kapağının üstündeki küçük sağlam dikişli tokalar yetişiyor. Buralara bağlayacağınız bir ince iple yada ayakkabı bağcı tarzı birşey de olabilir, taşıyamayacağınız şey yok. Bu çanta neredeyse iki kişinin kış kampı için malzemesini rahatlıkla alabilir, bir de benim gibi gereksiz yük konusunda hassassanız bu konuda şüpheniz olmasın, 2 kişi giderseniz biri bu çantayla gider diğeri ufak bir çanta alsa çok rahat yeter.

Çantanın tabanı ve kaçak katın üstü boş, ve o şekilde de kullandım. :)
Çantanın tabanı ve kaçak katın üstü boş, ve o şekilde de kullandım. 🙂

Bu tip çantaların olmazsa olmazı kaçak kat bu çantada da gayet iyi. Ön ve arka perlonlar uzatılarak çok geniş malzeme yerleştirme hacmi elde ediliyor. Çantanın üstündeki tüm perlonlar ayarlanabilir olduğu için çanta tam herkese, her duruma uyabiliyor. Çantanın bel kısmı çıkarılabiliyor ve ayarlanabiliyor ve sırtınız terlemesin diye gözenekli kalın, üçgen  şeklinde incelerek aşağıya doğru inen bir ped sistemi kullanılmış, bu hava giriş çıkışını düzenli olmasını sağlayarak terlemeyi önlüyor.Tam bel kısmında  gayet kalın, yine aynı gözenekli pedin sisteminin kullanıldığı kısım bele ne kadar yük binerse binsin sert bir baskı yapmamasını sağlıyor. Ağırlığı omuzlara vermektense belin alt kısmına vermek için aynı ped sisteminin kullanıldığı kalın, eni geniş büyük klipsli sistem var.Her bedene olabilecek şekilde gayet uzun perlonlara sahip ve çok sağlam, şahsen kilolu olmadığım için tam otursun diye sol perlonu iyice çekip sağ klipsin perlonuna iki elle asılıyorum ve tutmaya devam. Ayrıca hemen ulaşmanız gereken anahtarlık, cep telefonu cüzdan yada bıçak gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz ufak bir cep var bunu da gayet iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.

Resim kalitesi kötü ama çantanın neler taşıdığı görülebilir.Daha da alacak yeri var. :)
Resim kalitesi kötü ama çantanın neler taşıdığı görülebilir.

Çantanın üstünde baş kısmında biri küçük diğeri daha büyük olmak üzere 2 adet cep var ve bu cepleri kapatmak için kullanılan fermuarlar su geçirmiyor. Üstleri plastik kaplı bu fermuar tamamen su geçirmezlik için tasarlanmış ve bazı teknik ceketlerde de kullanılıyor. Çantanın belli bir sürelik suya karşı mukavemeti var ama tabi tutup çantayla beraber verilen yağmurluğunu kullanmayıp  öyle yürümeye devam ederseniz tabi çanta ıslanır o yüzden yağışlı havalarda yağmurluğunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Çantanın bir diğer özelliği de ön kısımdaki dikilmiş sabit perlonlar bunlara gerektiğinde ekspress, karabin yada suluk takabilirsiniz. Bu sabit perlonlarda 2 adet sağlam cırt cırt var bunları da gayet herhangi birşeyi takmak sabitlemek için kullanabilirsiniz. Çantanın alt ön kısmında, tabanında,sağında, solunda mat yada çadır koyabilmek için klipsli perlonlar var, bunlardan da yararlanabilrsiniz.

Çantanın ağırlığı çok sayılmayabilir aslında 2350 gram 70 lt’lik bir çanta için iyi aslında ama daha hafifleri yok değil tabi ki.

Sonuç;

Çanta fiyatına göre aşırı derece kaliteli ve dayanıklı, çok ağır sayılmaz . Perlonları bol ama sıkıştırırken biraz uğraştırabilir hatta rahat etmek için daha uzunuyla değiştirebilirsiniz ki ben daha uzun perlon diktirdim.Çanta çok büyük 2 adet yan geniş cebiyle dünyaları içine alıyor, dışa malzeme asmak gibi bir derdiniz olmaz. Pek aranmaz ama görüntüsü de gayet şık; benim çok beğendiğim bir çanta. İçinde duraliminyum olan bu çanta da eğilme gibi bir şey yok her zaman dimdik ve bu da çantanın dik kalmasın sağlıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4
Kim Ne Demiş?

Taha

Karrimor markası hakkında ne düşünüyorsun? Çantaları iş görür mü ? karrimor cougar çanta modelini almayı düşünüyorum.

Çağatay Belgen

iş görür fakat ağır ve omuz kolonları çok konforsuz.

Kenan Yıldırım

Merhaba,
Bu çantayı kullanıyorum ve aladağlar dahil olmak üzere bir kaç faaliyette kullandım sorun çıkarmadı.Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.Fiyat ve performans olarak oldukça başarılı.

Kerem

Merhaba,

Bir arkadaşım bu modelden kullaniyor. Çanta, çok fazla faaliyet görmemesine rağmen, taban dikişlerinden attı. Belki numuneye mahsus bir durumdur, ancak bu şartlar altında bu çantayı tavsiye etmek güçleşiyor. Husky’nin çoğu ürününün yüksek kalitede olduğu düşünüldüğünde, belki başka Husky modellerini (Sulphur…vs) tercih etmekte fayda olabilir.

Selamlar,