UIAA Ekipman Testleri Nasıl Yapılır ?

Dağcılık,tırmanış veya doğa sporlarıyla uğraşan herkes bilir ki ekipmanlarda standart denince akla UIAA gelir.Peki nedir bu UIAA ?

Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu.
Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu

Öncelikle UIAA kısaltmasının açılımı şudur: Union Internationale Des Associations D’Alpinisme.Yani  ingilizcesi International Mountaineering and Climbing Federation  ve bizim dilimizde ise Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu demektir. UIAA 1932 yılında 20 tane farklı dağcılık kulübünün dağcılığı ilgilendiren bir çok şeye çözüm,standart ve bir nevi komite olması fikriyle kurulumunu sağlamışlardır.İlk başkanı Charles Egmond D’Arcis’di.Ve federasyonun günümüzdeki  ismi de onun sayesinde olmuştur.

Ben bu yazıyı yazarken  UIAA ile ilgili bir makale yazmaktansa tüm tırmanış ve dağcılık camiasında bu federasyona karşı güvenin nasıl oluştuğunun bir parçasını göstermek amacıyla yazdım aslında.Dediğim gibi içinde bir çoğumuzun bilmediği  çok şey vardır gerek kural gerek kişiler.Bunları da başka bir yazıda detaylıca ele alacağım.Ama benim demek istediğim şey her ekipmanda görülen UIAA simgesi nedir, ne işe yarar ?  UIAA tabiki de tırmanış ve dağcılık ekipmanlarında, bizim o ekipmana güvenerek, hayatımızı emanet ederek faaliyetimizin  devamını sağlayan bir nevi standartlar enstitüsüdür.

Peki bu testler nasıl yapılır.Federasyonun bir güvenlik komisyonu vardır ve bu komisyonun amacı ekipman üretim endüstrisi ile yakın ilişki içerisinde olarak ekipmana bağlı kazaları en aza indirmektir. UIAA ilk testlerine 1960 senesinde ip testleriyle başlamıştır.Şu anda 20 farklı kategoride ekipman testi yapıp bizlere faaliyeti yaparken kullandığımız ekipmana tam güveni sağlamaktadır.

Ve işte UIAA’ nın yayınladığı 3 tane örnek test videosu, ekipmanların nasıl koptuğunu,nereye kadar dayandığını görebilirsiniz.Videoları izlerken aklınızdan şu geçmesin ” biz kullanırken de kopar mı? ” ben şahsen makinaların ekipmanlara uyguladığı kuvveti bir insanın uygulayamayacağını ve bu yüzden de orada kopmalar, kırılmalar var diye endişelenmek gerektiğini düşünüyorum. 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kim Ne Demiş?