Issız adamlar; Issız dağlar

…ve dağ adama sordu gerçekten benim kadar yalnız olabilir misin?

Birçoğumuzun izlediğine şüphem olmayan “Issız Adam” filmindeki, filme de ismini veren karakterin; dağlarda, kulüplerde karşılaştığım modelleri yazımın konusu. Yazımın devamında onlardan ‘ıssızlar’ olarak bahsedeceğim

Filmin üstünden yıllar geçmesine rağmen, ıssız adamımız nasıl bir sükse yaptıysa, bir süper kahraman gibi takipçileri günbegün artıyor ve artık şehirlerden taşıp doğanın gerçekten ıssız olan yerlerinde karşımıza çıkıyorlar.

Issızları, doğanın asaletine hayranlıkla dalıp gitmiş, elinde dumanlı dağlara selam eden sigarasıyla sessiz bir köşede gördüğünüzde saygınızı kazanıverirler ve aynı yerde aynı amaç için bir arada olmaktan mutluluk duyarsınız. Bütün sevincinizi aniden altüst eden ise aslında olduğunu sandığınız kişinin ‘çakma ’bir ıssızdan başka bir şey olmadığını anlamanız olur. Selamsız daldıkları ortamda edepsizce söze girerler ve ‘Aladağlar ve Ağrı Dağı’ maceralarını anlatmaya başlarlar. Issız adamımız bir Nasuh Mahruki’ye dönüşmüştür. Elbette ki yalnız o böyle zannetmektedir.

Issızların asıl sıkıntısı hala unutamadıkları eski aşklarının kurtulamadıkları kederidir. Hedefleri bir kavuşma değil kaçmadır aslında.

Issızlara her ne kadar adam diyerek bir cinsiyet yüklediysem de onların dişi versiyonları da azımsanmayacak kadar çoktur. “Biz geçenlerde Aladağlar’dayken “ diye başlayan ve onun Aladağlar’da olduğunu anlamamız için her cümlede tekrarlayarak mıh gibi aklımıza kazıyan kadın dağcının zirvede manzaranın harikuladeliğinden çok kimin dikkatini çekebildiğini yoklamak için sürekli arkasını dönmesi ve düşme tehlikesi geçirmesi ıssızlık sendromuna yalnızca adamların yakalanmadığını gösteriyor.

Tüm bu ıssızlar, bireyciliklerini arkalarında bırakıp ekip olmanın, bir diğerini kollamanın en az kendi kadar ekip arkadaşını da umursamanın bilincine varmış dağcıları usandırıyor ve günün birinde bir arkadaşınız “Hay sizin Aladağınıza da… Tamam, anladık yeter! ” diyerek isyan edebiliyor.

Hiçbir dağcı, solo tırmanış yapıyor olsa bile bir dağ kadar yalnız bir dağ kadar ıssız olamaz. Dağ her zaman sevgilisinin yolunu gözlerken dağcı kendisini aramak için yola çıkar.

Ve unutulmamalıdır ki dağcı bir gezgindir ve her gezginin karşısına dağlar çıkar. Dağcı alçak gönüllüdür, uzlaşmacıdır, yardımseverdir. Dağcı yalnızca kendisi ile yarış halindedir, çünkü dağcılık izleyicisi olmayan bir spordur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

5
Kim Ne Demiş?

Osman Demirci

bi tepe aşıyoruz adam erciyeste çıkış şöyle dikti diyo
iniş yapıyoruz aladağlarda iple indik diyo
hava soğuk diyosun bu ne ki ağrı eksi bilmemneydi diyo
eh be adam sus bi dakka yetti demiyosun diyemiyosun ayıp olur diye susuyosun
ben sustukça adam coşuyo bi gün dalacam bi tanesine 🙂

Metin Ogür

:)))) en sinir olduğum tipi tarif etmişsin :)))) nasıl güldüm XDDD
bu tipler yaptıklarını anlatabilmek için sinsice uygun anı kollarlar.. eğer yeni bir ortama girmişlerse ve o dağa çıktım bu dağdan indim anlatamazlarsa çatlarlar.
anlattıktan sonra yüzlerindeki gururlu mağrur ifade görülmeye değerdir. bütün faaliyet esnasında umursamaz tavırlarla ıssız adamı oynar dururlar :))))))))

daglar kızı

Dag konusunda oraya çıktım buraya çıktım muhabbetlerine bende çok katlanamıyorum…Ama kasttetiğim şey bilgi alışverişi yapılırken ki değil..Neticede hepimiz başımızdan geçen bir takım tatsız olayları anlatarak o konularda tecrübe kazanmaya çalışıyoruz..Dagda olmanın hazzını sadece dagda olan bilir..Kabul edilmesi gereken çokta normal insanlar olmadıgımız aslında..Yoksa o sogukta o karda kışta hangi güç bizi o tepeye çıkarabilir ki ? Siz bence takılmayın oraya çıktım buraya çıktım biz şuradayken diyen insanlara..Onlar sanırım tribün sporları ile karıştırıyorar bu sporu.

Yüksel çalıkoğlu

Dağlarla sürekli karşılaştığım tipler genelde şuraya çıktım,buraya çıktım sen nereye çıktın gibi entresan sorularla karşılaşıyorum.Ne yazık….