Ebay.com ‘dan outdoor malzemesi sipariş etmek

Outdoor Haber forumda tanıştığım Fatih Atagün Ebay’den sipariş ettiği malzemeleri sağ olsun bizlerle forumda paylaşıyor. Paylaştığı malzemeler arasında bana çok ilginç gelen bir ürün oldu.

Karabinalı pet şişe askısı sayesinde artık yürüyüşlerde su içmek için durup birilerinden çantamdan suyu vermelerini istemeyeceğim.

Su taşıyıcı
0.99 dolar. Üstelik kargo dahil !!

Buna benzer bir ürün çok aradım fakat bulamadım. Marmot’un Wet Rib ürününe 50 TL para verdim fakat ürünü bana satan arkadaşlar dahi nasıl monte edeceğini bilmediğinden kullanmak mümkün olmadı. Öylece bir kenarda duruyor.

Ebay’de kolaylıkla bulabileceğiniz karabinalı pet şişe askısı $ 0,99 karşılığında kargo dahil satılıyor.

garmin etrex 30 ekran koruyucu
Garmin için 6 adet ekran koruyucu 4 liraya mal oldu.

Hemen askıdan 2 tane sipariş verdim, ama bununla yetinmedim. Garmin Etrex 30 gps için ekran koruyucu ihtiyacım da vardı. “Screen protector for Garmin Etrex 30” yazdığımda hemen ürünler karşımda listelendi. 6 tane ekran koruyucu kargo dahil (ücretsiz kargo) $ 2,40 gibi düşük bir fiyata, üstelik Alman bir firma tarafından satılıyordu. Hemen bunun siparişini de verdim.

O kadar hoşuma gitti ki.. tık tık herşeyin siparişini verebiliyordum. Üstelik harcadığım rakam henüz $ 5 seviyesine gelmemişti. $ 1.88 karşılığında, gene Türkiye’ye ücretsiz kargo ile satılan tel testere siparişi de verdim. Çantamda devamlı taşırım, yanımda bulunsun diye düşündüm.

ebay sipariş listesi
alışveriş listem

4 parça malzeme için (2 pet şişe askısı, 1 ekran koruyucu, 1 tel testere) toplamda $ 6,26 ödedim. Türk Lirası ile 11 TL yapıyor. Aynı alışverişi burada yapmaya kalktığımda 50 – 60 liradan aşağı mal olacağını zannetmiyorum.  Bizdeki esnaf zihniyeti pet şişe tutacağını tanesi 20 TL’den, Etrex 30 ekran koruyucu (1 pakette 6 adet) 20-30 TL’den, tel testeyi 15 TL’den satardı. Bu durumda Türkiye’de 300 liraya alabileceğim ürünleri, Ebay’den 60 liraya mal edebilirim gibi bir mantık ortaya çıkıyor.

Örneğin MSR veya Primus benzinli ocak almak istediniz. Ortalama 300-450 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekiyor. MSR ve Primus da “made in China” bu ocak da http://www.ebay.com/itm/320890507248?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_3850wt_1222 $ 45 oldukça cazip görünüyor. Muhtemelen 49 dolarlık ocağı imal eden Çinli firma daha önce MSR, Primus veya Coleman’a fason üretim yapmış. Elinde kalıpları olduğu için üretime şimdi kendi markasıyla devam ediyor.

Sahibinden.com’da Made in China tel testeresi $ 1.88 = 3,34 TL ye alınıp 14 TL’ye satılıyor (kargo hariç). Arada fark var elbette. Bir ürün 2 günde, Ebay’den sipariş verdiğiniz ürün 2-4 hafta arasında elinize geçiyor.

Siparişiniz elinize ulaşmadı mı? Ebay’in bu konuda çok katı kuralları var. Olumsuz bir durumda Ebayle yazışıp paranızın iadesini %90 yapabiliyorsunuz.

Geçen hafta verdiğim siparişlerden henüz hiçbiri elime ulaşmadı. İlk olarak Garmin Etrex 30 için ekran koruyucunun ulaşmasını umuyorum (Almanya’dan kargolandı). Elime malzemeler ulaştıkça bu yazıyı güncelleyeceğim.

Güncel bilgi:

Sipariş ettiğim malzemelerin tümü elime geçti. İlginç bir biçimde önce Çin’den gönderilen iki farklı paket ulaştı. (18 gün) Almanya’dan gönderilen Garmin Etrex GPS ekran koruyucusu 25 günde elime ulaştı.

Ebay sipariş

Bu arada Fatih Atagün Çin menşeli Ebay satıcılarına sipariş vermeyin diye bizi uyarıyor. Bu uyarıyı dikkate alıp Hong Kong ve Alman firmalarına sipariş verdim.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4
Kim Ne Demiş?

Okan Kaya

Ebay’den benim de alışveriş yapmışlığım ve baya faydasını görmüşlüğüm var.Ama gümrük limitinin ne kadar olduğu konusunda bir fikrim yok.75 , 150 100 DOLAR olarak forumlarda görmüşlüğüm var ama insan emin olamıyor.Türkiye’de sırf ebay’den alışveriş için destek siteleri var diye biliyorum.Eğer google’dan ebay destek diye arama yaparsanız gayet kaliteli bilgiler bulabilirsiniz.Ama şahsen çok yüksek fiyatlı alışverişler yapmama taraftarıyım ne olur ne olmaz sıkıntı çıkabilir.

Ahmet Selim

ebay üzerinden değişik satıcılardan çeşitli ürünler aldığımızda gümrükten nasıl geçiyor. Örneğin Almanyadan, Çinden vs. değişik satıcılardan birkaç ürün aldık diyelim. Hepsi ayrı ayrı kargo şirketleri ile gönderecekleri için bir alışverişimizin sınırı kaç dolar olmalı ki gümrük sorun çıkarmasın ? yılda kaç dolarlık alışveriş yapabiliyoruz acaba ?

cemil kaya

Ben ithalatcıyım.Yazdıklarınızda haklısınız ama şu konuda sizleri bilgilendirmem gerekiyor.Yurt dışından ürün ithal etmek öyle kolay bir iş değil.Mutfak malzemeleri ve tekstil ürünleri için sağlık bakanlığından izin alınması gerekiyor.Aslında ne ithal ederseniz edin mutlaka bir bakanlıkta uğraşmanız gerekiyor.Her izin test demek masraf demek.Gümrük antdepo kirasından tutunda hamaliye ücterine kadar bir sürü nasraf biniyor malzemeye.Buna bir de KDV-ÖTV ve malzemelere eklenen özel vergileri ilave edin.Daha bitmedi distibütörün kar etmesi gerekiyor+ outdoor mağazasınında kar etmesi gerekiyor ki hiç bir outdoor mağazası %40 dan daha az kar ettiği bir ürünü satmıyor.Yani malınızı sattırmak istiyorsanız outdoor mağasasına %40 kar vermek durumundasınız.Ebaydan alınan bir ürününe hiç bir vergi ve kar binmiyor tabiki ucuza gelir.:))