İnsan davranışlarının kazalardaki etkisi

Son zamanlarda dağlarda ve arazide meydana gelen kaza haberlerini sıkça duymaya alıştık. Yazımızda dağ ve arazi ortamlarında kazaların nasıl ve neden meydana geldiği, ne derece önlenebildiği ve kazaya sebep olan faktörleri anlamaya çalışacağız.

Eksik/hatalı teknik malzemeler, ani değişen hava koşulları, aldığımız ufak gibi görünen yanlış kararlar, aşırı öz güven, sorumsuzluk, eğitimsizlik, grup içinde bağımsız hareket etmek, yorgunluk, formsuzluk, sağlık problemleri, kazaların yaşanmasındaki başlıca nedenlerdir.

Kaza raporlarını incelediğimizde, haberleri okuduğumuzda, kazazedeler ile konuştuğumuzda, yaşanan kazalardaki en baş faktörün insan davranışları olduğunu görüyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=a0lKYOCYZqE

Kaza öncesi ve sonrasında insan davranışları;

Algılamak ve inanmak : Reddetmenin, “bir şey olmaz” düşüncesinin ölümcül tuzağına düşmeyin. İtiraf edin; gerçekten başınız belada, beladan kurtulmanın yollarını arayın. Hayatınız pahasına risk almayın. Yalnızca kendinizi değil; beraberinizdeki herkesi tehlikeye attığınızı unutmayın. Risk konusunda kendinize karşı dürüst olun, çevrenizi bilgilendirin. Unutmayın ! çıkacağınız zirve orada duruyor, bir başka zaman gene çıkabilirsiniz. Sakatlanmanız, ölmeniz halinde böyle bir şansınız olmayacak.

Sakin kalın, öfkenizi kullanın : Kriz anında korku tarafından yönetilmek yerine korkudan faydalanın. Korku bir süre sonra öfkeye dönüşecek; sizi motive edecek, daha keskin kararlar almanıza yarayacaktır. Ani kararlar almaktan kaçının, duygularınızın netleşmesini bekleyin.

Amerikalı dağcı Aron Ralston Utah’ta tek başına çıktığı yürüyüşte kaya tırmanırken dengesini kaybetip yuvarlanmış. 400 kg.’lık kaya parçası kolunun üzerine düşmüş, kaya parçası yüzünden kolunu kurtaramamış, kurtulamayacağını anlayınca bileğindeki iki kemiği kırmış, 3 gün boyunca azar azar kolunu kesip 5nci günün sonunda kendini kurtarmıştır. Korkusunu kullanmış, korkusuna teslim olmamış, verdiği sıra dışı karar neticesinde kurtulmuştur.

Düşünün, analiz edin ve planlayın : Oturup olacakları bekleyip paniklemeyin. Sakinleştikten sonra içinde bulunduğunuz durumu analiz edin. Bu durumdan kendinizi ve beraberinizdekileri nasıl kurtaracağınızı planlayın.

Doğru ve kesin eylem belirleyin : Kuşkularla dolu tehlikeli planların yerine, en az risk içeren plan hakkında düşünün. Az risk içeren planlar belki kısa sürede sonuç vermeyecek ancak hayatta kalmanızı sağlayacaklardır. Uzun bir planı, aşamalar halinde uygulayın. Her aşamayı planın sonu gibi düşünerek kendinizi motive edin.

Başarılarınızı kutlayın : Kolunuz/ayağınız kırılmış olabilir, sürünerek ilerliyor olabilirsiniz. Kurtulmak için ilerlediğiniz her adımda kendinizi kutlayın. Bu sizi ümitsizliğe karşı koruyacak en büyük silahtır. Hayatta oldukça çarelerin tükenmediğini hatırlayın.

Mağdur değil kurtarıcı olun : Beraberinizdeki insanların morallerini yüksek tutmak için sızlanmayın. Kendinize yapacak bir iş bulun. Böylece hem motive olacak hem de bir işe yarayacaksınız. En kötü durumda dahi, çevrenizdeki doğal güzellikleri görmeye göstermeye çalışın.

Teslimiyet : Evet ölebilirsiniz. Hepimiz bir gün ölmeyecek miyiz? Belki bugün olmak zorunda değildir. Ölüm düşüncesini kafanızdan silin. Kötü düşüncelere teslim olup ölmeyi beklemeyin. Kurtulmak için gerekli her şey sizde zaten mevcut.

Bunlar da ilginizi çekebilir

1
Kim Ne Demiş?

Kadir Soyaltın

aman dikkat,,, hayatdan atılmak istemiyorsanız haddinizi bilerek ve çok iyi gözlemleyerek hareket ediniz.. aksi takdirde ya hayatdan atılırsınız yada kulübünüzden…. tecrübeyle sabitdir…