Kamp alışverişinde ölçüyü kaçırmak

Doğayla iç içe, rüzgar sesi eşliğinde, insanın başını sokabileceği minyatür yuvaya dönüşmüş, fermuarlı minik kapısından kocaman ve huzur dolu bir dünyaya giriş yapılabilen çadırlarımızda güzel bir gün geçirmeyi hepimiz özlüyoruz.

kamp yemekleri
3 günlük kamplı yürüyüş için ölçüsü kaçmış bir alışveriş örneği not: fotoğraftakiler 3 günün sonunda arta kalanlardır.

Huzur denince millet olarak aklımıza önce karın tokluğu geldiğinden olsa gerek, kamp hayallerimizi temiz hava almaktan çok sucuk, mangal kokusu süslüyor 🙂

Şehrin karmaşasında, stresli bir iş gününde aç karnına kamp hayallerine daldığımızda gözümüzün önünden bütün sevdiğimiz yiyecekler akıp geçiyor. Kamp yapacağımız faaliyet yaklaştıkça acaba ne yesek diye birbirimize sorular sorup duruyoruz.

Buradan itibaren yazacaklarımı, kamp alanına araç ile gidenler, kamp yapacakları noktaya birkaç saatlik yürüyüş yaparak ulaşacaklar okumasın. Yazdıklarım daha çok kamp yükü ile 20-30 km. yürüyecekleri, likya yolu benzeri uzun faaliyetlere katılacakları ilgilendiriyor.

Kamp alanına araç veya benzer koşullarda kolaylıkla ulaşabiliyorsanız, yükü sırtınızda çok uzun mesafeler taşımayacaksanız dilediğinizce alışveriş yapın 🙂 Yazı müsriflikle ilgili de değil. Kampta yiyemediğiniz yiyecekleri daha sonra evinizde tüketebilirsiniz. Yazı daha çok “o da olsun, şu da iyi gider” denilip torba torba alınan, daha sonra sırtımızda eşek gibi taşıdığımız gıdalarla ilgili.

Alışverişe tok karnına çıkın. Mümkünse tıka basa doldurun midenizi. İnsan açken kamp alışverişi yaptığında, zaten kamp malzemeleri ile yeterince ağır bir hale gelmiş sırt çantası yerine buzdolabını dolduracağını zannedebiliyor.

Yoğun fiziksel aktivitelerde çok su tükettiğinizi, yanınızda bol miktarda su taşıyacağınızı unutmayın. En soğuk havalarda bile en az 3 litre su yanınızda bulundurmanız gerekli. 3 litre su 3 kilo demek. Kamp yemeği hazırlamak ve çay benzeri sıcak içecekler yapmak için ilave 1,5 litre su taşımanız gerekebilir. Öyle anlar gelir ki durduğunuz bölgede su bulamayabilirsiniz. Bu nedenle çantanızı, taşıyacağınız ağırlığı büyük ölçüde sıvı taşımak için ayırmanız gereklidir.

Uzun mesafe kamp yükü ile yapacağınız yürüyüşlerde enerji tüketiminiz saatte 300-400 kalori düzeylerine çıkabilir. Bu da 8-10 saatlik bir yürüyüşte 3000-3500 kalori gibi bir miktara denk gelir. Eğer faaliyeti kendinize zehir etmek istemiyorsanız çantanızda taşıyacağınız gıda miktarını çok dikkatli ayarlamanız gerektiğini unutmayın. Alacağınız gıdalar size en azından günlük 2500 kalori takviyesi yapmalı, aynı zamanda hafif olmak zorundadır.

Örneğin Fethiye – Kalkan arasını 6 günde yürümeyi planladınız. Sabah şunları yerim, öğlen bunları atıştırırım, akşam da bi sucuk ekmek çeviririm çarpı 6 gün hadi doldurayım çantaya derseniz ayvayı baştan yediğinizin resmidir 😀 Arkadaşlar, yürümeyi planladığımız rotalar Sibirya çölleri, balta girmemiş Amazon ormanları değil ! 20 km. çapında bu ülkede her noktada bakkal diye köy diye birşey var. Pek çok noktada gözlemeci, kokoreççi, dönerci, en kötü ihtimal gıda takviyesi yapabileceğiniz benzinlik benzeri yerler var. İşe bunları araştırarak başlayın. Açın Google Earth’ü, rotanız üzerindeki kasabaları, kara yollarını, mesafeleri not edin.

Husky Sulphur Çanta
70 litrelik çanta içine şuursuzca doldurulan gıdalar yüzünden kapasitesini aşmış kapanmıyor 🙂 Toplamda 24 kilo ile 1000 metre yükselip kendimize saydırıyoruz.

Uzun faaliyetlerde canınızın çektiklerini değil, vücudunuzun ihtiyaçlarını satın alın. 5 günlük faaliyet yapacaksanız 3 günlük gıda alın. 5 günün yiyeceğini 3 güne bölmek zorunda kalırsanız açlıktan ölmezsiniz. Yolunuzun üzerinde bulunan köylere uğrayın. İnsanımız sizleri aç koymaz.

Kuru gıdalar kamp yükünü hafif tutmanızda en önemli etkendir. Makarna pişmeden önce 500 gram, piştikten sonra 1500 grama kadar çıkabilir. Bu durum kurutulmuş sebze, et ve diğer gıdalar için de geçerlidir. 300 gramlık ton balığı konservesi alacağınıza 50 gramlık kurutulmuş balık alın. Konserve tenekesi, içindeki su derken zaten 50 gram balık eti yediğinizi unutmayın. 250 gram fazladan teneke ve suyu neden taşıyasınız? 250 ondan, 100 gram şundan derken çantanızı toplamda 3 – 5 kilo hafifletebilirsiniz. Kamp mutfağı setinizi de hafif malzemelerden oluşturmayı unutmayın.

5 günlük bir faaliyet için 300 gram kavurma, 3 paket makarna, 2 paket tortilla (dürüme benzeyen geç bayatlayan lavaş), 300 gram eski kaşar, 100 gram zeytin, iki  paket hazır çorba, 2 paket cici bebe, 100 gram kuru kayısı, 100 gram keçi boynuzu,  250 gram karışık çerez yeterli olacaktır. Çok canınız çekiyorsa yarım kangal sucuk ekleyin ama daha da birşeyler koymayın çantanıza. 10 saat yürüdükten sonra bunları yemeye mecaliniz kalmayacak. Yiyecekleriniz azaldığında rotayı daha önceden araştırdıysanız köylerden, bakkallardan, benzincilerden yiyecek takviyesi yapabileceğinizi unutmayın.

“5 gün boyunca makarna yenir mi? demeyin. Kurutulmuş balığı veya kavurmayı makarnanıza katıp lezzetli ve besleyici bir ikili oluşturabileceğinizi unutmayın. “

Barilla’nın bu ürünü her markette bulunabiliyor. 250 gram ve 2 kişiyi çatlatana kadar doyurabiliyor.

Barilla’nın Tortellini Grandi isimli bir ürününü keşfettim. İtalyanların mantısı diyebiliriz. Makarnayı içine kuru peynir koyarak kapatmışlar. 250 gramlık paketler halinde peynirli ve ıspanak+peynirli şekilde satılıyor. 250 gramla nasıl doyarım demeyin. 250 gramlık italyan mantısı suda haşlayınca tencereye zor sığdı, iki kişilik kampta bizi çatlayana kadar doyurdu. İçinde protein, karbonhidrat, her çeşit mineral mevcut. Marketleri biraz dikkatle incelersek bu tip hafif kamp tipi lezzetli gıdalar bulmak mümkün.

Barilla
Fındık kadar Barilla, piştikten sonra mantı gibi kocaman oluyor. Lezzeti değişsin diye hazır çorba ile kaynattık.
Bunlar da ilginizi çekebilir

1
Kim Ne Demiş?