Outdoor Haber sohbet – Gelecek planları

0

Arkadaşlar merhaba,

2012 kışında Zirve Dağcılık’tan Neşet Hakan Arsan hocamızın katkılarıyla Kış Dağcılığı hakkında birkaç eğitim videosu denemesi yapmıştık. O tarihte Facebook’ta paylaştığımız videoları şimdi burada da paylaşalım istedik. (videolar sayfanın en altındadır)

2013 kışında vakit bulabilirsek bu işi çok daha donanımlı, bilinçli yapmaya gayret edeceğiz.

Videolu Eğitim planımızda şu başlıklar var;

 • Kış Dağcılığında kamp yeri seçimi. Çadır kurulumu. Bivak kullanımı. Kar duvarı. Kar mağarası.
 • Kış Dağcılığında giyim. Ayakkabı ve tozluk seçimi.
 • Krampon nasıl kullanılır. Kramponla ve kramponsuz yürüyüş teknikleri.
 • Kazma nasıl kullanılır. Kazma ile nasıl emniyet alınır. Kazma ile düşüş teknikleri.
 • Düğümler, emniyet kemeri, ip birliği ve ip grubu ara emniyet noktaları.
 • Kış Dağcılığında ilk yardım.

Belgesel planımızda şu başlıklar var;

 • 2500 metre üstü irtifada (muhtemelen Uludağ Zirve) Ocak ayında 2 gece zirve noktasında çadır ve tam donanımlı kamp, yaşanan deneyimlerin görsel anlatımı.
 • 3000 metre üstü irtifada (muhtemelen Hasan Dağı Zirve) Ocak veya Şubat ayında zirve noktasında yalnızca çok gerekli donanımlar ile bivaklı kamp, yaşanan deneyimlerin görsel anlatımı.
 • Nisan ayında Kızlarsivrisi dağı – Saklıkent kanyonu (kanyonun üstünden) – Tahtalı dağı rotası kamplı yürünecek, yaşanan deneyimlerin görsel anlatımı.
 • Kış boyunca bireysel faaliyetlerde Uludağ, Hasan Dağı, Erciyes Dağı, Kızlarsivrisi, Aladağlar, Kaçkar zirvelerindeki deneyimlerin görsel anlatımları.

Ürün inceleme planımızda şu başlıklar var;

 • Çeşitli marka kış dağcılığı ekipmanları
 • Çeşitli marka çadır
 • Çeşitli marka tulum
 • Çeşitli marka bot
 • Kamp mutfağı; çeşitli marka yiyecekler

Yukarıda anlattığımız planlarımızı gerçekleştirmek için donanımımız neredeyse tam. Birkaç ufak eksik var, onları da kendi imkanlarımızla tamamlamaya gayret ediyoruz. Video çekimlerinde şöyle bir sorun yaşıyoruz; çekimleri dslr kamera ile yapıyoruz, fakat bu kameralar ağır, hantal ve kötü hava koşullarına dayanıksız olduklarından, özellikle tehlikeli noktalarda maalesef dslr kameradan faydalanamıyoruz.

GoPro veya Contour benzeri aksiyon kamera ihtiyacımız var. Bu tip kameralar sigara paketinden ufak boyutları ile bizim istediğimiz çekimleri yapmaya olanak sağlıyorlar. Ayrıca su geçirmez kaplarında hava koşullarından endişe etmeden kullanma imkanı sunuyorlar. Sponsorluk konusunda GoPro Türkiye distribütörü Marintek ile yazıştım. Henüz cevap alamadım. Açıkçası çok fazla ümitli değilim. (Maalesef hiçbir yanıt bildirmediler, sonuç olumsuz)

Bu konuda bize sponsor olabilecek başka bir firma var mıdır bilemiyorum. Belki hasbelkader bu yazıyı okurlarsa lütfen bizimle iletişime geçsinler. info@outdoorhaber.com

Outdoor Haber nedir?

Outdoor Haber kimseye ait değildir. Elbette bu siteyi yapan, içeriğini hazırlayan birileri var. En önemli kural isimleri ön plana çıkarmamak, mümkünse hiç bahsetmemek. İçeriği hazırlayanların “tanınma”, “kendini tanıtma” gibi endişeleri; “Doğa Severlik” dışında hiçbir sıfatları yok.

Siteye göz atarak içeriği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Herkes ama herkes burada yazar olabilir. Kullandığınız ürünlerin olumlu ve olumsuz taraflarını birkaç fotoğraf çekerek yazabilirsiniz. Yürüdüğünüz rotaları paylaşabilirsiniz. Hatta ekmeğinizi bu alanda kazanıyorsanız; rehberlik, satış gibi faaliyetlerinizi de burada anlatabilirsiniz.

Bugüne kadar samimi bir çizgide durmaya gayret ettik. Bir dergi gibi; kurumsal tonda yazmamaya çalıştık. Doğa sporları alanında,kişi odaklı olmayan, bu formatta yayın yapan zannediyorum ilk siteyiz.

Kaç Kişi ziyaret ediyor? 

11 aydır yayında olan Outdoor Haber’i, başlarda günlük 150 – 200, şimdilerde günlük 800 – 1400 civarında kişi ziyaret etmektedir. Ziyaretçi sayısının artması zannediyorum içeriğin artması ile orantılı. Azıcık da tanındık 🙂

Ziyaretçilerin ortalama %80’i Google’da kelime aratarak, kalan %20’lik bölüm ise Facebook ve diğer sitelerden gelen yönlendirmelerden siteye erişmektedir.

Son söz

Siteyi ziyaret eden, Facebook’ta beğenen https://www.facebook.com/OutdoorHaber , bizi gönülden destekleyen herkese binlerce kez teşekkür ederiz. Lütfen önerilerinizi, katkıda bulunabileceğiniz konuları Facebook veya info@outdoorhaber.com adresinden paylaşın.

Saygı ve selamlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kim Ne Demiş?