Macera Cumhuriyeti yanlış tulum tavsiye etti Ağrı’da donduk

Esra Pertan Macera Cumhuriyetinden yapmış olduğu alışverişten memnun kalmamış. Macera Cumhuriyeti ile yazıştığını, fakat kimsenin arayıp sormadığını, şikayetini dikkate almadığını belirtiyor.

donan adam
Fotoğraf temsilidir 🙂

Biz de şikayetini, Macera Cumhuriyetine yazdığı maili  olduğu gibi yayınlıyoruz. Müşteriye dönüş yapılıp konu ile ilgilendiklerini belirtmeleri gerekiyor. Ne yazık ki arayan soran olmamış.

Macera Cumhuriyeti Nişantaşı şubesinde bu satışı yapan arkadaşa uyku tulumu nasıl seçilir yazısını okumasını, elinde müşterinin talep ettiği özelliklerde tulum yoksa satmamasını, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceğini hatırlatalım.

Merhaba, biz sizin nişantaşındaki dükkanınızdan 10 gün önce iki kişi alışveriş yaptık. Bir kaç dağ malzemesi ve giysisi dışında uyku tulumlarıda aldık ama elemanınız bize yanlış bir tane verdiği için çok zor durumda kaldık. Bu durumdan çok şikayetçi olduğumu bildirmek istiyorum.

Sizin dükkanınıza tavsiye üzeri gittik, uyku tulumu seçmeden önce paylaştığım bilgiler şunlardı:- ilk dağ deneyimimiz – Ağrı dağını tırmanıcağız, en yüksek 4200de kalıcağız – Rehber en az comfort – 5 (ekşi beş) derece uyku tulumu almamız gerektiğini bellirti – karışık uyku tulumu almak istediğimi belirtim, kaz tüyleri bütçem için daha pahalıydı
Bize Lafuma uyku tulumu gösterdi, comfort 8 derece. 2 tane gösterdi, biri daha yumuşak biri daha sert. yumuşak ve hafif olan ile ilgilendik. ben comfort – 5 gerektiğini söyledim, oda bunun -11’e kadar idare ettiğini söyledi (risk -11) bunu kullanabiliceğimizi söyledi. Eğer daha sıcak istiyorsak o zaman kaz tüyü alabileceğimizi tekrar anlattı. Ben de karışık tercih ettiğimi söyledim çünkü fiyat olarak daha uygundu, Sonuçta karar benimdi ama sizin elemanınız bana bu lafuma uyku tulumun bizi -11e kadar idare edecegini açıklayınca ikna oldum.
Çok hata yapmışım çünkü sadece üşümedik ama donduk. Hava geceleri eksi derecelerindeydi, 4200 metrede çok zorlandık ve resmen bütün giysilerimizle uyuduk: iç giysiler, pantalon, kazak ve polar, 2 çorap. Bir uyku tulumunda bu kadar giysili uyulmasının normal olduğunu düşünmüyorum. Eğer dükkanınızda bizim ihtiyaçlara uyan bir malzeme yoksa o zaman hiç satılmaması lazım, eğer eleman gereken malzemeler hakkında yeterince bilgisi yoksa o zaman “ben sadece satıcıyım, internetten bilgi toplayıp öyle gelin” demesi gerekir. Ben kendim yeterince bilgili olmadığım için çok kolay kandım, elemanınızın bilgisine güvendim, bir yerden herşeyi almakta kolayıma geldi. Kadın için uyku tulumu istiyordum ama elemanınız sadece standart boy var dedi, ayaklarınınız altına katlayın yeterli olur dedi. Halbuki daha büyük olduğu için ısınmam daha zor oldu, bunu da alırken bilmiyordum. Şimdi görüyorum websitenizde kadın boyuda var, karışık olan başka çeşitlerde var. Belli ki tek amacı bize satış yapmaktı, malzeme istediğimiz gibi olsun yada olmasın. Biz 1000TL üzerinde alışveriş yaptık ama o kadar dükkan varken sizinkini seçtiğime pişmanım. Tabiikide hayır almayacamda diyebilirdim ama o zaman o kadar seceneklerim oldugunuda bilmiyordum. Ağrı dağının zirvesine çıkmama riski yaşadık iyi uyumadığımız ve üşüdüğümüz için. Maalesef geride iade edemiyoruz, elimizde işimize yaramayan uyku tulumlarımız var. Sizin dükkanı öbür dağcı arkadaşlarıma tavsiye edemiyecem, servis kaliteniz güvenilir değil maalesef.

Bilginize, Esra G. Pertan

Güncel bilgi:

Esra hanım bugün cevap aldığını belirtiyor.  Aşağıya bize yazdığı email’i aynen yapıştırıyoruz.

Merhaba, butun magazalarin yetkilisi beni aradi ve bu duruma cok ilgi gosterdi,
boyle bir hata olmus olmamasi lazim dedi, Agri deyince hangi tulumun uygun oldugunu bilmesi gerekir.

Simdi durum ile ilgileniyor, benden fatura bilgilerini aldi, belki bana donunce sonuca goremi yazmak daha iyi olur?
Ben bana geri donmezler diye dusunmustum ama aradilar.

Tulum Lafuma markasi +8 comfort/ -11 risk

Best regards,
Bobbie – Esra G.Pertan

Bunlar da ilginizi çekebilir

7
Kim Ne Demiş?

Gözde Yıldırım

cok komik bir hikaye :))))

Cevdet Kaya

http://www.dogaspor.net/MARMOT-WAVE-III-25-UYKU-TULUMU,PR-5879.html
220 TL’ye -6 konfor, -25 ekstrem dereceli mis gibi tulum. tabi ellerinde yoksa ne varsa onu kakalayacaklar…
geçmiş olsun, iyi başınıza birşey gelmeden sağ salim dönmüşsünüz

Halil Tunç

Esra hnm bence haklıdır. Satıcının Esra hanım’ın talep ettiği -5 comfort derecesinde tulumu bulup getirmesi (bir sürü sentetik, ucuz -5 comfort tulum var) gerekirdi.

Esra hanım deneyimli olsaydı, nasıl bir tulum alması gerektiğini zaten bilirdi. Mağazada ilk defa Ağrı dağına çıkacağını belirtmiş.

Şunu demek çok mu zor? “Elimizde -5 comfort tulum yok. Elimizdeki -11 extreme tulum sizi Ağrı’da idare edermi, etmezmi bilmiyorum.”

erol doğan

kötü bir deneyim olmuş..gerçi bırakın outdoor mağazalarını, çoğu sektörlerde bilgisiz elemanlar çalıştırılıyor.

özgür kayacık

yorumlarınızı daha önce dağcılık malzemesi satan bir mağazada hiç çalışmamış insanlar olarak yazıyorsunuz. satıcı arkadaş ile empati kurma çabası içine de girmiyorsunuz.
öncelikle satıcı arkadaşım muhtemelen bir üniversite öğrencisidir ya da yeni mezundur. satıcılık yapıyorsa da muhtemelen bir dağcılık kulübünden dağcılık eğitimi almıştır. yani profesyonel bir “dolandırıcı”dan ziyade sizin, benim gibi ağzı fazla iyi laf yapmayan bir dağcıdır. çünkü bu mağazalarda hep böyle kişiler çalışır: dağcılıktan anlayan ama satış işini hiç bilmeyen kişiler.
ikincisi eminim birim müşteriye ayıracak zamanı kısıtlıdır. benim çalıştığım dönemde (sene 2000) dağcılık mağazasının kapısından günde bir kişi girerdi. bunu bildiğimizden her girene baştan aşağı malzemeleri en ince ayrıntısına kadar anlatır, kataloglar gösterir, satmaktan ziyade dağcılık bilinci vermeye çalışırdık.
ama artık durum böyle değil. satıcıların birim müşteriye ayırabilecekleri zaman çok sınırlı. artık zaman tüketicinin bilinçli bir biçimde mağazaya gitmesi zamanı. esra açıkça internet sayfasını bile incelemeden gittiğini söylüyor. malzemelerden anlamadığı gibi, ön araştırmasını da iyi yapmadığı çok açık. mükemmel hizmet almak istiyorsan, mükemmel bir müşteri olmalısın.
açıkça ilk dağ etkinliğini ağrı’ya yapan esra’nın hem dağ seçimi, hem de malzeme seçimi konusunda çok bilinçsiz ve hatalı olduğu görünüyor. trekking etkinliğine gitmesi gerekirken 5000’lik bir dağa gitmiş ve neredeyse donuyormuş. ama bu satıcının hatası değil tamamen kendi hatası. bence esra yaşadığı sıkıntılı anlar için boş yere suçluyor. hata kendisinde.
muhtemelen mağazadaki en pahalı ve -35 ekstrem/-20 comfort bir uyku tulumunu almış olsaydı da dönüşte ağırlığı ve çok yer kaplamış olması nedeniyle benzer bir e-posta gönderecekti. çünkü neyle karşılaşacağı konusunda hiçbir fikri olmadan 5000’lik bir dağa gitmiş. sonuçların acı verici olması kaçınılmaz. hayatta olduğuna şükretse yeridir.
öte yandan ilk dağ etkinliği için 5000’lik dağa giden birisine satıcı arkadaşım malzeme olarak ne önerebilir ki? önceki etkinliklerine baksan öyle bir etkinlik yok, sonraki etkinlikleri ise belirsiz. ikinci tırmanışı nereye yapacak ki? annapurnaya mı???
bir başka bakış açısıyla ben 2001 senesinde yazlık bir uyku tulumu ile ağrı kış tırmanışı yaptım. uyku tulumumdan hiç yakınmadım, çünkü zaten ne ile yüz yüze olduğumu biliyordum.
özetle burada esra “çok hatalı”. satıcı ona göre çok daha az hatalı.

necati

hem yumuşak,hem hafif, hem de ucuz olsun !! oldu canım biz kerizdik fazla öderken ..