Dağcılık

Cici Bebe Uzun Kampların, Zorlu Tırmanışların enerji kaynağı olabilir mi?

Cici Dağcı

Cici Bebe dağda, arazide, kamp yaparken, enerji gerektiren faaliyetlerde bulunurken taşıması kolay, besin değeri yüksek, su ve hava geçirmez paketinde size her koşulda destek olabilecek bir gıdadır. Enerji yetersizliği nedeniyle oluşabilecek sorunların üstesinden gelmenize yardımı olacak bu gıda, aynı zamanda size kaybettiğiniz vitamin ve minarelleri geri kazandıracaktır.

Eti Cici Bebe

Tırmanış esnasında, yoğun faaliyetlerde bulunurken kuru yenebileceği gibi, mola veya kamp esnasında sabah/akşam kolayca farklı şekillerde hazırlanarak yenebilmektedir. Sabah veya akşam öğünlerinde (arzu ederseniz içine bir miktar peynir ufalayıp) ılık su ile ezip yenebildiği gibi, üzerine bal ve muz ilave edilerek gene ılık su ile sulandırarak yiyebilirsiniz. Su yerine hazır meyve suları veya çay ile birlikte de kullanılabilir.

Kamp yemeklerinin demirbaşlarından olan Cici Bebeye değişik tatlar katabilecek tarifler konusunda sizlerin de fikirlerini duymak istiyoruz.

Merak edenler için Eti Cici Bebe besin değerleri;

ENERJİ VE BESİN ÖĞELERİ

100G’DA

Enerji (Kcal/Kj)

424/1713

Protein (g)

5,18

Yağlar (g)

14,3

Tekli doymamış yağ asitleri (g)

4,74

Çoklu doymamış yağ asitleri (g)

1,87

Doymuş yağ asitleri (g)

7,63

Trans yağ asitleri (g)

0,05

Karbonhidratlar (g)

74,54

Şeker (Sakaroz) (g)

22,63

Lif (g)

2,44

Sodyum (mg)

146,3

Vitamin A (mg)

400

Vitamin E (mg)

5,5

Vitamin C (mg)

50

Vitamin D3 (mg)

8

Vitamin B1 (mg)

0,5

Vitamin B2 (mg)

0,6

Vitamin B6 (mg)

0,8

Vitamin B12 (mg)

0,5

Niasin (mg)

7,5

Pantotenik asit (mg)

6,5

Folik asit (mg)

40

Biotin (mg)

25

Kalsiyum (mg)

250

Demir (mg)

10

İyot (mg)

50

Bakır (mg)

0,08

Magnezyum (mg)

60

Çinko (mg)

4,5

* Besin öğeleri tüm çeşitler için 100 gr’ındaki değerlerdir.

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "Cici Bebe Uzun Kampların, Zorlu Tırmanışların enerji kaynağı olabilir mi?"

avatar
  Yorum bildirimi al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
yüksel çalıkoğlu
Ziyaretçi

Uzun kamplı etkinliklerimde sürekli alırım.Vitamin açısından iyi,doyurucu ve besleyici,taşıması koly

atakan kalaycı
Ziyaretçi

ilk kamp yapmaya başladığım dönemlerde alırdım,ancak uzun zamandır unutup gitmişim bu harika bisküviyi.hatırlattığınız için teşekkürler..

Ahmet Selim
Ziyaretçi
Bir forumdan bebek bisküvisi ve Nescafe sıcak çikolata ikilisinin hem doyurucu hem de içimizi ısıtacak bir ikili olabileceğini okumuştum. Sıcak çikolatanın içine bir kaç bebek bisküvisi attım ama bebek bisküvisi sıcak çikolatayı emerek yumuşamadı. Biraz bebek bisküvisi yerseniz ardından biraz sicak çikolata yudumlarsanız iyi olur. Dağcılıkta beslenme konusu için ayrı bir başlık açılsa herkes kendi görüşünü yazsa daha iyi olur. Pastırma da çok iyi bir seçenek olabilir. Hem susuz olduğu için hafif olur, hem besleyici olur. İcabında bir su kaynağından su alıp sulandırarak pişirebiliriz. Veya çiğ bir şekilde yürüyüş esnasında bile yiyebiliriz. Zaten pastırma uzun seferlere çıkan Türkler tarafından icat… Daha fazla göster »
Okan Kaya
Üye
Dağcılıkta beslenme konusu hakkında önümüzdeki günlerde bir yazı yayınlamaya çalışıcağız.Yalnız bence pastırma konusu biraz gereksiz ve zor gibi.Eski zamanlar için gayet doğal ama bu zamanda bence keyif kampına götürmek dışında pek gereksiz bence.Çünkü hem kokar, hem de pahalı.Pastırmandansa eğer konservenin donmayacağı bir yere gidiliyorsa eğer ton balığı,mısır konservesi ve ince bulgur ile akşam yemeğinizi halledebilrsiniz.1,5 avuç bulgurun üstünü kaplıcak şekilde sıcak su dköün ağzını kapatın 3 dk bekledikten sonra yağı ve suyu alınmış mısır,ton balığı konservesini direk boca edein bulgurua, karıştırın bence enfes bir yemek çıkıyor ortaya.Hem zahmetsiz hem kolay hemde ağırlığı yok.Yürüyüş esnasında enerji içinde kuruyemişçilerden meyve kokteyli alırsanız… Daha fazla göster »

Malzeme İnceleme

Reklam